Charizmatický košický hudobník Martin Brečko bol hosťom relácie Masarykov Jukebox!

Víťaz súťaže Košický zlatý poklad, spevák, gitarista a textár Martin Brečkodo štúdia Študentského rozhlasu Košice prišiel predstaviť svoj debutový album s príznačným názvom- PRVÝ. V relácii Masarykov Jukebox ho vyspovedali šturkáčski moderátori Nika a Igor. Poslucháči sa dozvedeli, že hoci je Martin vynikajúci hudobník, vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave a je učiteľom na Strednej zdravotníckej škole v Košiciach. Hrával na trúbke, no neskôr prešiel na niečo iné. Učarovala mu gitara, ktorú má vraj radšej, trúbka je totiž náročnejšia na hru kvôli dychu.

Krst albumu PRVÝ sa uskutočnil 18. novembra v Kulturparku a sála sa naplnila do posledného miesta. Udalosť bola totiž niečím výnimočná. "Album som pokrstil fľašou whisky. Okrem toho však hostia dostali za úlohu napísať jedno slovo do taštičky. Všetky tie slová boli neskôr vysypané na cédečko. Krstnými rodičmi sa tak stali všetci v miestnosti," prezradil Martin.

A hoci len nedávno oslávil svoje 28. narodeniny, v hudobnej sfére si toho preskákal pomerne dosť. Bol členom skupiny The Letters, takisto aj Fictive Mary, známej košickej kapely. Koncertuje najmä na východnom Slovensku, no šancu vidieť ho máte aj v Bratislave alebo v Banskej Bystrici. Najkrajšie spomienky má však na svoj prvý koncert, na ktorý si v štúdiu s úsmevom zaspomínal: "Hral som v Michalovciach a na koncert mám krásne spomienky. Bolo to v klube FREEDOM. Sedelo tam asi tridsať ľudí, v miestnosti bolo hrobové ticho a všetci počúvali. Mal som zimomriavky ako nikdy predtým."

Pár chuťoviek zo svojho debutového albumu zahral aj v štúdiu. Odzneli piesne TY SPÍŠ a energická melodická vec s názvom "AKO SA MÁŠ", pri ktorej si aj samotní moderátori Masarykovho Jukeboxu nadšene hmkali. Aj keď má ku všetkým piesňam z albumu blízky vzťah, jedna má preňho špeciálny význam. "Pieseň O TEBE som nahrával najdlhšie. Nahrával som ju asi na šesťkrát, ani jeden zvuk sa mi totiž nepáčil," dodal Martin.

Pre tých, ktorí reláciu nestihli, môžu si ju vypočuť v archíve na webe www.sturko.sk

Beky KeLencer, redaktorka Študentského rozhlasu Košice