Kazateľ Ervín Mittelmann zavítal do Študentského rozhlasu Košice

Kazateľ Cirkvi bratskej, lektor a tlmočník posunkového jazyka a zakladateľ Mozaiky Košice. Aj pod týmito profesiami môžeme poznať Ervína Mittelmanna, ktorého v utorok 16. októbra v relácii Pod prúdom vyspovedali naše charizmatické moderátorky Veronika a Mirka. V úvode rozhovoru nám vyrozprával svoj životný príbeh a prezradil aj to, čo ho viedlo k povolaniu kazateľa.

Na začiatku svojej životnej cesty sa Ervín priznal, že nepatril k zarytým vyznávačom kresťanstva. "Nevyrastal som vo veriacej rodine. S cirkvou sme nemali nič spoločné, ale starej mame na tom záležalo. Pre mňa to bola blbosť, ktorá nemá nič spoločné s mladými ľuďmi."

Ervín, podobne ako všetci tínedžeri vo veku 16 rokov, mal potrebu užívať si život na plné obrátky. Svoju mladosť klasifikuje ako veľmi búrlivú, kde nechýbali párty, fajčenie a samozrejme dievčatá. Myslel si, že práve tieto veci ho v živote urobia šťastným, ale opak sa stal pravdou. "Zistil som, že to všetko robím, aby som bol šťastný a došiel som k tomu, že šťastie nenájdem v týchto veciach."

Bod zlomu v jeho živote nastal, keď mal 18 rokov a stretol sa s partiou mladých kresťanov, u ktorých spozoroval, ako vyzerá skutočné šťastie. "Hľadal som šťastie a zistil som, že im dáva Ježiš radosť a pokoj, a tak som sa začal obzerať po Bohu," priznáva.

Po tejto životnej zmene sa Ervínovi otočil život o 180 stupňov. Začal čítať Bibliu, rozoberať duchovné témy a ako on hovorí: "Plniť si život vecami, ktoré sú večné."

Tieto míľniky v jeho živote ho priviedli na cestu stať sa kazateľom. Začal študovať externe teologický seminár v Prahe, popritom pracoval v Košiciach a staral sa o svoju manželku a dve deti. Na otázku, prečo si vybral túto cestu a prečo práve v Prahe, odpovedá jednoducho: "Chcel som viac vedieť o duchovných témach a pražské prostredie je tiež zaujímavé."

Ervín nám prezradil, že okrem spomínaných činností, ktorým sa venuje, založil druhý cirkevný zbor v Košiciach, známy aj pod názvom Mozaika. Táto organizácia združuje mladé rodiny a študentov, ktorí sa spoločne stretávajú a fungujú na princípe klasickej svätej omše s drobnými obmenami. Nechýba spev, kázne, modlitby, ktoré sú obohatené hraním na gitare, premietaním projekcie, alebo barovým pultom. "Nerobíme iné veci, len ich robíme trochu inak," dodáva Ervín s úsmevom.

Mozaika Košice spolupracuje s rôznymi spoločenstvami, ako je napríklad Vysokoškolské biblické hnutie (VHB), ekumenická organizácia, v ktorej figurujú hlavne študenti vysokých škôl. Spoločne sa stretávajú na Vysokoškolskom internáte Medická 6, kde spolu jedia, diskutujú a zabávajú sa. Veronika, študentka ošetrovateľstva a členka VBH, na záver dodáva: "Všetci ste vítaní."

Ak ste reláciu nestihli, môžete si ju vypočuť v archíve na webe www.sturko.sk

Karin Grejtáková, redaktorka Študentského rozhlasu Košice