Tohtoro─Źn├Ż Medzin├írodn├Ż de┼ł ┼ítudentstva bol naozaj bohat├Ż na zauj├şmav├ę podujatia koncert skupiny No Name.

Pri pr├şle┼żitosti 30. v├Żro─Źia Ne┼żnej revol├║cie sa uskuto─Źnili viacer├ę v├Żznamn├ę podujatia pre ┼ítudentov. My si pripomenieme workshopy, hokejov├Ż z├ípas a pr├şjemnou spomienkou je ur─Źite aj koncert skupiny No Name.

November, konkr├ętne 17. november je pova┼żovan├Żm za Medzin├írodn├Ż de┼ł ┼ítudentstva. U n├ís v┼íak nesie posolstvo v podobe v├Żro─Źia Ne┼żnej revol├║cie, ke─Ć sme si na n├ímestiach k─ż├║─Źmi vy┼ítrngali demokraciu.

Tento rok bol pre ┼ítudentov troch ko┼íick├Żch univerz├şt pr├şjemn├Ż a bohat├Ż na zauj├şmav├ę podujatia pr├íve 19. novembra. O 12:45 sa konali workshopy na zauj├şmav├ę t├ęmy, napr├şklad o hromadn├Żch ne┼í┼ąastiach, ktor├Ż zorganizovali ┼ítudenti lek├írskej fakulty. ┼átudenti fakulty verejnej spr├ívy zaujali workshopom s n├ízvom Fakulta Verejnej spr├ívy vtedy a dnes. Niesla sa v duchu pripom├şnania slobody, ako ju pozn├íme dnes. ┼átudenti n├ím ozrejmili, ┼że kedysi nefungovala verejn├í spr├íva ako v s├║─Źasnosti. V┼íetko toti┼ż bolo riaden├ę ┼ít├ítom, platila pr├şsna cenz├║ra, tak┼że to bola tzv. ┼át├ítna spr├íva. Neobi┼íli ani problematiku Ne┼żnej revol├║cie a spomenuli aj vymo┼żenosti, ak├ę m├ím priniesla, napr├şklad slobodu tla─Źe ─Źi slova.

S├║─Źas┼ąou osl├ív bola aj diskusia pod n├ízvom Dnes n├ís u─Źia, v '89 boli ┼ítudentmi, ktor├í sa uskuto─Źnila v budove Minerva, v are├íli Filozofickej fakulty UPJ┼á v KE. "Pedag├│govia a vedeckov├Żskumn├ş pracovn├şci na┼íej fakulty diskutovali so ┼ítudentmi o tom, ako za─Źali by┼ą ob─Źanmi, a bud├║ h─żada┼ą odpovede na to, ─Źi m├┤┼że ne┼żn├Ż odpor zmietnu┼ą totalitn├Ż re┼żim a ak├ę je miesto jednotlivcov v toku dejinn├Żch udalost├ş,' konkretizovala autorka my┼ílienky Mgr. Adriana Jesenkov├í, PhD., z Katedry aplikovanej etiky Filozofickej fakulty UPJ┼á v Ko┼íiciach, ktor├í bude z├írove┼ł moder├ítorkou podujatia. Diskutova┼ą bud├║ doc. Mgr. R├│bert Stojka, PhD., z Katedry filozofie a dej├şn filozofie FF UPJ┼á, PhDr. Mari├ín Gladi┼í, PhD., z Katedry slovakistiky, slovansk├Żch filol├│gi├ş a komunik├ície FF UPJ┼á a Mgr. Peter Mlyn├ír─Źik, PhD., z Matematick├ęho ├║stavu SAV v Ko┼íiciach.

Po ve─żmi pou─Źnej diskusii o nehe, moci a politike sa ┼ítudenti presunuli do ko┼íickej Steel ar├ęny, v ktorej sa o 17:30 sa za─Źal nap├şnav├Ż hokejov├Ż z├ípas medzi HC Ko┼íice a Liptovsk├Żm Mikul├í┼íom. Z├ípas sa skon─Źil v├ş┼ąazstvom pre dom├ícich Ko┼íi─Źanov 8:0. Hoci nebol a┼ż tak├Ż bur├ícaj├║ci ako sme zvyknut├ş, kapit├ín HC Ko┼íice D├ívid Skokan n├ím prezradil: "Som r├íd, ┼że sme mali v Steel Ar├ęne kone─Źne pokojn├Ż z├ípas a v├Żsledok je pr├şjemn├Ż. Som v─Ća─Źn├Ż za tieto akcie a za to, ┼że ┼ítudenti pri┼íli."

Po hokeji nasledoval koncert skupiny No Name so ┼ípeci├ílnym programom, kde Igor Timko (spev├ík skupiny, pozn.red.) vystupoval s Fantastickou ┼ítvorkou. I┼ílo o zoskupenie umelcov hraj├║cich na sl├í─Źikov├ę n├ístroje ako husle, viola a kontrabas. Zazneli aj d┼żezov├ę prvky a ┼ítudenti tomu dod├ívali t├║ spr├ívnu atmosf├ęru. ┼átudenti v┼íetk├Żch troch ko┼íick├Żch univerz├şt mohli z├şska┼ą l├şstky na tento koncert za prospech alebo za akt├şvne podie─żanie sa na chode univerzity. Koncert sa konal v Aule lek├írskej fakulty, ktor├í bola preplnen├í ┼ítudentmi v┼íetk├Żch univerz├şt. ─Żudia jasali, tlieskali a dupali. Spev├ík Igor Timko prezradil: "Koncert mal adekv├ítnu atmosf├ęru k 30. rokom Ne┼żnej revol├║cie. Ani by n├ím vo sne nenapadlo, ┼że my, No Name, budeme hra┼ą v tejto ve─żkej aule." Na koncerte boli pr├ştomn├ş aj pedag├│govia, dokonca aj niektor├ş hokejisti HC Ko┼íice. Ako si zaspom├şnal na tento rok pr├íve Igor Timko? "V roku 1989 som pr├íve urobil konkurz do Zlatej br├íny. E┼íte som to stihol tak nejako zvl├í┼ítne, ke─Ć┼że ako desa┼ąro─Źn├ęmu die┼ąa┼ąu mi pri┼íiel telegram, kde ma nazvali s├║druhom. Tak┼że som stihol by┼ą dokonca aj v strane. Aj demokracia m├í svoje chyby, treba by┼ą v strehu, aby to ─Źlovek nezneu┼ż├şval. Som v┼íak r├íd za slobodu a mo┼żnos┼ą cestova┼ą."

Ak m├íte z├íujem o rozhovory z diania t├Żchto akci├ş po─Źas podujatia D┼ła ┼ítudentstva, m├┤┼żete si vypo─Źu┼ą na┼íu ┼ípeci├ílnu rel├íciu venovan├║ pr├íve tomuto podujatiu na tomto linku www.sturko.sk

Beky KeLencer, redaktorka ┼átudentsk├ęho rozhlasu Ko┼íice